855TC-B24P1
Surface 1/2NPT Conduit Signaling Device
Chevron LeftChevron Left
Lifecycle status: Discontinued
ErrorsErrors
Product at a glance
Replacement Available
Lifecycle status: Discontinued
ErrorsErrors
Product at a glance
Replacement Available
Add to BoM
  • Get Support
Technical Specifications
Mechanical
Electrical
Construction
Environmental
Accessory
Documents
Certifications
Alternative Products
Technotes
Outer diameter
70 mm
Degree of protection (NEMA)
4X
Degree of protection (IP)
IP65
Recommended wire size
0.5 mm²
Recommended terminal torque
0.8 Nm
Shock
5 module stack: 35 G (surface-mount base or 10 cm aluminum pole base)
Vibration
5 module stack: 0.75 G (surface-mount base or 10 cm aluminum pole base)
Decibel rating
Rated operating voltage Ue
24 V
Voltage type for actuating
AC/DC
Sound module rating
Level-1 sound module: 20000 h
Voltage
24V AC/DC full voltage
Operating voltage
24V (±10%) @ AC/DC
Current consumption
Level-1 module: 45mA @ 24V AC/DC
Network option
Standard
Leakage current impact
Can absorb up to 3 mA of leakage current from solid-state outputs without module activation.
Communication rate options
125K, 250K, 500K, autobaud
Housing color
Black
Base type
Surface/1/2 in NPT conduit mount with cap
Level-1 lens color
None (sound only)
Level-2 lens color
No module
Level-3 lens color
No module
Level-4 lens color
Level-5 lens color
Level-5 module type
Level-1 module type
Single circuit piezo alarm IP65, Type 4/4X/13
Level-2 module type
Level-3 module type
Level-4 module type
Operating temperature
-25 °C
Storage temperature
-40 °C
Materials
Surface and vertical-mount pole connection box and magnetic mount housing: Polycarbonate
General Publication
Product Cutsheet --
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
  • CE
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
Outer diameter
70 mm
Degree of protection (NEMA)
4X
Degree of protection (IP)
IP65
Recommended wire size
0.5 mm²
Recommended terminal torque
0.8 Nm
Shock
Vibration
Decibel rating
Rated operating voltage Ue
24 V
Voltage type for actuating
AC/DC
Sound module rating
Level-1 sound module: 20000 h
Voltage
24V AC/DC full voltage
Operating voltage
24V (±10%) @ AC/DC
Current consumption
Network option
Standard
Leakage current impact
Communication rate options
125K, 250K, 500K, autobaud
Housing color
Black
Base type
Level-1 lens color
None (sound only)
Level-2 lens color
Level-3 lens color
Level-4 lens color
Level-5 lens color
Level-5 module type
Level-1 module type
Level-2 module type
Level-3 module type
Level-4 module type
Operating temperature
-25 °C
Storage temperature
-40 °C