855H-BCD12ADR3
Industrial Horn 12V DC Industrial Horn
Technical Specifications
General
Environmental
Construction
Electrical
Mechanical
Technotes
Horn Type
100 dB 10 Selectable Tones
Degree of protection (NEMA)
3R
Degree of protection (IP)
IP66
Storage temperature
-40 °C
Operating temperature
-25 °C
Loudness
100 dBb
Colour housing
Grey
Lens color
Green
Material
Material housing
Plastic
Type of current
DC
Nominal voltage
12V
Operating voltage
12V DC (±10%)
Current consumption
525mA @ 12V DC
With contact
False
Flashing frequency
1 Hz
Xenon lamp rating
5 J output
Vibration
3 G peak
Shock
15 G peak
List of degrees of protection (NEMA)
13, 3R
Product type
Industrial horn with beacon
Horn type
100 dB/10 selectable tones grey, 2 circuit DC/1 circuit AC
Mounting option
Standard base/thin-wall conduit ftd
Pneumatically operated
False
Drawings
3D STEP Model (STP) Download (ZIP)
2D Drawing (PDF) Download (PDF)
Product Drawing Drawing (DWG)
Product Drawing Drawing (DWG)
Sign in to your Rockwell Automation account to view and download technical drawings.
Sign In
General Publication
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
855-td001_-en-p 855-TD001
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
Items Per Page:
1-1 of 1
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
100 dB 10 Selectable Tones
Degree of protection (NEMA)
3R
Degree of protection (IP)
IP66
Storage temperature
-40 °C
Operating temperature
-25 °C
Loudness
100 dBb
Colour housing
Grey
Lens color
Green
Material
Material housing
Plastic
Type of current
DC
Nominal voltage
12V
Operating voltage
12V DC (±10%)
Current consumption
525mA @ 12V DC
With contact
Flashing frequency
1 Hz
Xenon lamp rating
5 J output
Vibration
3 G peak
Shock
15 G peak
13, 3R
Product type
Industrial horn with beacon
Mounting option
Pneumatically operated
Sign In
Documents
Product Cutsheet General
855-td001_-en-p Technical Data
855-TD001
General Publication
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
855-td001_-en-p 855-TD001
Search the Literature Library
Accessories
Alternative Products
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Find your nearest distributor
Contact your distributor in {0}
Change location
EmailEmail
PhonePhone
Find a partner