800L-18L24B
18 mm Indicator Indicator 800L P-L
Technotes
Degree of protection (NEMA)
4X
Degree of protection (IP)
IP66
Operating temperature
-40 °F
Storage temperature
-40 °F
List of degrees of protection (NEMA)
1,4,4X,12,13, watertight/oiltight IEC 529
Humidity
50% @ 104°F (40 °C)
Suitable for ceiling mounting
False
Mounting method
Other
Colour of lamp hood
Blue
Lens color
Blue
Indicator size
18 mm indicator
Material housing
Plastic
Termination style
Screw (18...30 mm), pigtail (12 mm)
Type of current
AC/DC
Nominal voltage
24 V
Voltage
24V AC/DC
Illumination type
With contact
False
Lamp type
LED
Shock
1/2 cycle sine-wave for 11 ms ≥ 25 G
Vibration
10...2000 Hz, 1.52 mm displacement (peak-to-peak) 10 G maximum
LED lamp life
100000 h
Drawings
3D STEP Model (STP) Download (ZIP)
Product Drawing Drawing (DXF)
Product Drawing Drawing (DXF)
General Publication
Push my Buttons Podcast --
Repair Parts List --
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
800-td010_-en-p 800-TD010
Technical Specifications
Degree of protection (NEMA)
4X
Degree of protection (IP)
IP66
Operating temperature
Storage temperature
Humidity
50% @ 104°F (40 °C)
Suitable for ceiling mounting
Mounting method
Other
Colour of lamp hood
Lens color
Indicator size
18 mm indicator
Material housing
Plastic
Termination style
Type of current
AC/DC
Nominal voltage
24 V
Voltage
24V AC/DC
Illumination type
With contact
Lamp type
LED
Shock
Vibration
LED lamp life
100000 h
Documents
Push my Buttons Podcast General
Repair Parts List General
Product Cutsheet General
800-td010_-en-p Technical Data
800-TD010
General Publication
Push my Buttons Podcast --
Repair Parts List --
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
800-td010_-en-p 800-TD010
Find a partner