800FP-P4PN3R
22mm Pilot Light 800F PB
Technical Specifications
General
Environmental
Certification
Technotes
Type
22mm Pilot Light
Number of indicator lights
1
Voltage type
AC/DC
Rated operating voltage Ue
24 V
Illumination lamp type
Red LED
Operator construction/material
Plastic
Illumination module input voltage
24V AC/DC (LED)
With front ring
True
Construction type lens
Round
Material front ring
Plastic
Colour lens
Red
Operator cap/button shape
Round
Operator cap type
Diffuse
Operator cap color
Red
Operator cap/button material
Latch material
Termination style
Screw
Hole diameter
22.5 mm
Type of electric connection
Screw connection
Illumination module mounting style
Latch
Operator type
Pilot light
Enclosure compatibility
IP69K, IP66, Type 4/4X/13 (800FP - round plastic operator)
Vibration
10 G maximum
Shock
100 G
Operating temperature
-25 °C
Humidity
≤95% RH from 25...60 °C (77...140 °F)
Storage temperature
-40 °C
Certifications
UL,UR, CSA, CCC, CE
General Publication
Product Cutsheet --
Technical Document 800-TD008
Technical Specifications
Type
22mm Pilot Light
Number of indicator lights
1
Voltage type
AC/DC
Rated operating voltage Ue
24 V
Illumination lamp type
Red LED
Operator construction/material
24V AC/DC (LED)
With front ring
True
Construction type lens
Material front ring
Colour lens
Operator cap/button shape
Operator cap type
Diffuse
Operator cap color
Operator cap/button material
Latch material
Termination style
Screw
Hole diameter
22.5 mm
Type of electric connection
Screw connection
Latch
Operator type
Pilot light
Enclosure compatibility
Vibration
10 G maximum
Shock
100 G
Operating temperature
-25 °C
Humidity
Storage temperature
-40 °C
Certifications
UL,UR, CSA, CCC, CE
Documents
Product Cutsheet General
Technical Document General
800-TD008
General Publication
Product Cutsheet --
Technical Document 800-TD008
Search the Literature Library
Accessories
Find a partner
22mm Pilot Light 800F PB