800F-35BU604
22mm Accessory 800F PB
Technical Specifications
General
Construction
Drawings
Documents
Certifications
Alternative Products
Technotes
Legend Text/Symbols
IV
Type
22mm Accessory
Suitable for push button
True
Suitable for illuminated push buttons
True
Suitable for indicator light
Suitable for signalling lamp
Suitable for selector switch
Width
29.8 mm
Height
48.5 mm
Colour
Black
Text font size
Standard text/symbols
Legend text/symbols
IV
Snap-in legend plate and frame
30x50 mm legend 1 piece
Color
Black with White legend text
Engravable
Suitable for mushroom head push button
Construction type
Flat
Language or symbol
Blank or custom text
Drawings
3D STEP Model (STP) Download (ZIP)
Sign in to your Rockwell Automation account to view and download technical drawings.
Sign In
General Publication
Push my Buttons Podcast --
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
800-td008_-en-p 800-TD008
User Manual Publication
800-um001_-en-p 800-UM001
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
  • CE
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
Type
22mm Accessory
Suitable for push button
Suitable for indicator light
Suitable for signalling lamp
Suitable for selector switch
Width
29.8 mm
Height
48.5 mm
Colour
Black
Text font size
Standard text/symbols
Snap-in legend plate and frame
30x50 mm legend 1 piece
Color
Black with White legend text
Engravable
Construction type
Flat
Language or symbol
Blank or custom text
Sign In
Documents
Push my Buttons Podcast General
Product Cutsheet General
800-td008_-en-p Technical Data
800-TD008
800-um001_-en-p User Manual
800-UM001
General Publication
Push my Buttons Podcast --
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
800-td008_-en-p 800-TD008
User Manual Publication
800-um001_-en-p 800-UM001
Search the Literature Library
Certifications
  • CE
Alternative Products
Items Per Page:
1-1 of 1
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Find your nearest distributor
Contact your distributor in {0}
Change location
EmailEmail
PhonePhone
Find a partner
22mm Accessory 800F PB