700-SH50VZ25
4...32V DC Hockey Puck Solid State Relay
Technical Specifications
General
Mechanical
Electrical
Environmental
Construction
Drawings
Documents
Certifications
Accessories
Alternative Products
Technotes
Input/Control Voltage
4...32V DC
LED Indicator
True
Rtd Outp (Load) Max.
50 A @ 42...660V AC
Switching at zero-crossing
True
Weight
Approximately 60 g
Shock resistance
Malfunction: 1000 m/s²
Vibration resistance
Malfunction: 10...55 Hz, 1.5 mm double Alitude
Voltage type for actuating
DC
Rated control supply voltage at DC
4 V
Input current
20 mA @ maximum 48V DC
Leakage current
<3 mA RMS, 100 MΩ minimum @ 500V DC
Dielectric strength
>4000V AC RMS
Ambient temperature
Storage: -40...100 °C (-40...212 °F) with no icing or condensation
Modular version
Drawings
3D STEP model (STP) Download (ZIP)
3-Dimension Drawing (PDF) Download (PDF)
Sign in to your Rockwell Automation account to view and download technical drawings.
Sign In
General Publication
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
700-td552_-en-p 700-TD552
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
UKCA DOC
  • UKCA DOC
Items Per Page:
1-1 of 1
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
Input/Control Voltage
4...32V DC
LED Indicator
Rtd Outp (Load) Max.
50 A @ 42...660V AC
Switching at zero-crossing
Weight
Approximately 60 g
Shock resistance
Malfunction: 1000 m/s²
Vibration resistance
Voltage type for actuating
DC
4 V
Input current
20 mA @ maximum 48V DC
Leakage current
Dielectric strength
>4000V AC RMS
Ambient temperature