700-HRV52TU24
Tube Base Dial Timing Relay
Technical Specifications
General
Mechanical
Construction
Electrical
Environmental
Technotes
Timing Range
0.05 s to 300 hr
Nominal current
5 A
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting
False
Degree of protection
IP40 (panel surface)
Shock resistance
Malfunction: 100 m/s² (approximate 10 G)
Vibration resistance
Malfunction: 10...55 Hz with 0.5 mm double Alitude each in three directions for ten minutes each
Dielectric strength
Pole-to-pole: 2000V AC @ 50/60Hz for 1 min
Suitable for front mounting
False
With plug-in socket
Width
48 mm
Height
48 l/s
Depth
81.5 mm
Voltage type for actuating
AC/DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz
24 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz
24 V
Rated control supply voltage at DC
12 V
Type of electric connection
Plug-in connection
Rated thermal current (Ith)
Electrical life cycle
Minimum 100000 ops (5A @ 250V AC, resistive load at 1800 ops/hr)
Operating temperature
-10 °C
Storage temperature
-25 °C
Sign in to your Rockwell Automation account to view and download technical drawings.
Sign In
General Publication
Product Cutsheet --
Short Circuit Ratings Data Sheet --
Technical Data Publication
700-td552_-en-p 700-TD552
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
Items Per Page:
1-1 of 1
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
Timing Range
0.05 s to 300 hr
Nominal current
5 A
Degree of protection
IP40 (panel surface)
Shock resistance
Vibration resistance
Dielectric strength
Suitable for front mounting
With plug-in socket
Width
48 mm
Height
48 l/s
Depth
81.5 mm
Voltage type for actuating
AC/DC
24 V
24 V
12 V
Type of electric connection
Plug-in connection
Rated thermal current (Ith)
Electrical life cycle
Operating temperature
-10 °C
Storage temperature
-25 °C