700-HC24Z24-99
24V DC GP Ice Cube Relay
Chevron LeftChevron Left
Lifecycle status: Discontinued
ErrorsErrors
Rockwell Automation announces that as of August 22, 2025, the 24V DC GP Ice Cube Relay will be discontinued and no longer available for sale. Customers are encouraged to remove references to the affected product(s)
Discontinued Date: August 22, 2025 Replacement Category: No planned RA replacement
Lifecycle status: Discontinued
ErrorsErrors
Electrical
Mechanical
Construction
Environmental
Drawings
Documents
Certifications
Accessories
Alternative Products
Technotes
Number of contacts as change-over contact
Nominal current
7 A
Complete with socket
False
With LED indication
False
Voltage type for actuating
DC
Rated control supply voltage at AC 50 Hz
0 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz
0 V
Rated control supply voltage at DC
24 V
Type of electric connection
Plug-in Connection
Rated thermal current (Ith)
Electrical life cycle
100000 minimum
With detachable clamps
With forced-guided contacts
Degree of protection (IP)
IP20
Mechanical life operations
DC: 50000000
List of degrees of protection (IP)
IP20 with guarded terminal socket
Width
27.7 mm
Height
37.2 mm
Depth
20.7 mm
Contact material
AgNi
Material of contact surface
Other
Operating temperature
-30 °C
Storage temperature
-55 °C
Drawings
3D STEP Model (STP) Download (ZIP)
Sign in to your Rockwell Automation account to view and download technical drawings.
Sign In
General Publication
Product Cutsheet --
Short Circuit Ratings Data Sheet --
Technical Data Publication
700-td552_-en-p 700-TD552
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
Eurasion Economic Community UL Listed UKCA DOC
  • CE
  • Eurasion Economic Community
  • CSA Listed
  • UL Listed
  • UL Recognized
  • UKCA DOC
Items Per Page:
1-1 of 1
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
Nominal current
7 A
Complete with socket
With LED indication
Voltage type for actuating
DC
0 V
0 V
24 V
Type of electric connection
Plug-in Connection
Rated thermal current (Ith)
Electrical life cycle
100000 minimum
With detachable clamps
With forced-guided contacts
Degree of protection (IP)
IP20
Mechanical life operations
DC: 50000000
Width
27.7 mm
Height
37.2 mm
Depth
20.7 mm
Contact material
AgNi
Material of contact surface
Other
Operating temperature
-30 °C
Storage temperature
-55 °C
Sign In
Documents
Product Cutsheet General
Short Circuit Ratings Data Sheet General
700-td552_-en-p Technical Data
700-TD552
General Publication
Product Cutsheet --
Technical Data Publication
700-td552_-en-p 700-TD552
Search the Literature Library
Certifications
  • CE
  • Eurasion Economic Community
  • CSA Listed
  • UL Listed
  • UL Recognized
  • UKCA DOC
Accessories
Alternative Products
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Find your nearest distributor
Contact your distributor in {0}
Change location
EmailEmail
PhonePhone
Find a partner
24V DC GP Ice Cube Relay