140MG-H8E-C60-KJ
140G 125A H Frame Mtr Protection Ckt-Bkr
Construction
Mechanical
Environmental
Technotes
With integrated auxiliary switch
False
With integrated under voltage release
False
Rated permanent current Iu
60 A
Rated operating voltage
220 A
Type of control element
Other
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
8 kV
Rated motor current, max (In)
60 A
Insulation voltage (Ui)
Rated 1000V per IEC
Electrical life cycle
8000 @ 415V AC
Adjustable rated motor current
I1 = 0.4...1 x In (24...60 A)
Trip class
Class 3E, 5E, 10E, 20E (approx. 2...20 s)
Voltage for reverse-fed circuit breaker, max
480V AC per UL/CSA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity (Icu)
70kA @ 500V DC- 3 poles in series per IEC 60947-2
Rated service short-circuit breaking capacity (Ics)
100% of Icu @ 690V AC @ 50/60Hz per IEC 60947-2
Interrupting rating
65kA @ 480V AC, 50/60 Hz per NEMA, UL 489/CSA C22.2, No. 5
Instantaneous current
Adjustable from 6...13 x In
Number of poles
3
With thermal protection
True
Phase failure sensitive
True
Switch off technique
Thermomagnetic
Control element
Toggle
Interrupting rating/breaking capacity
High break
Unbalace detection
50% of I1, ON or OFF
Width
90 mm
Depth
82.5 mm
Height
130 mm
Frame size
125 A
Device construction
Built-in device fixed built-in technique
Degree of protection (IP)
IP20
Mechanical life operations
25000 /h
Protection type
Thermal/magnetic- adjustable thermal/fixed magnetic TMD
Factory option
1 NO/NC auxiliary, 24V AC/DC
Weight, approx
2.6 lb
Wire temperature rating
Cu 75 °C
Operating temperature
-13 °F
Storage temperature
-40 °F
Ambient temperature without derating
104 °F [40 °C]