140G-K3F3-D40
140G 400A K Frame Molded Case Ckt-Bkr
Electrical
Mechanical
Construction
Environmental
Technotes
Number of poles
3
With integrated under voltage release
False
Integrated earth fault protection
False
Complete device with protection unit
True
Rated permanent current Iu
400 A
Type of control element
Toggle
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
8 kV
Frame size
400 A
Current range
80% MCCB
Thermal trip current (Ir)
280 A
Magnetic trip current (Im)
2000 A
Voltage for reverse-fed circuit breaker, max
690V AC per IEC
Watt loss
Thermal magnetic type: 58.5 W
Insulation voltage (Ui)
Rated 1000V per IEC
Thermal trip rating, max
400 A @ ambient temperature 40 °C
Electrical life cycle
7000 (400 A)/5000 (600 A) @ 415V AC
Interrupting rating
35kA @ 500V DC, 2-pole in series, thermal-magnetic trip only per NEMA, UL, CSA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity (Icu)
IEC 60947-2: 85kA @ 220...230V AC, 50/60 Hz
Rated service short-circuit breaking capacity (Ics)
IEC 60947-2: 100% Icu @ 750V DC, 3-poles in series, thermal-magnetic trip units only
Protection type
T/M-adjustable thermal/adjustable magnetic TMA
Motor drive integrated
With switched-off indicator
Motor drive optional
True
Position of connection for main current circuit
Front side
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting
DIN rail (top hat rail) mounting optional
Degree of protection (IP)
IP40
Weight
7.17 lb
Mechanical life operations
20000 /h
Vibration
2...13.2 Hz ±1 mm, 13.2...100 Hz ±0.7 G
Shock
Peak acceleration: 150 m/s² peak, pulse duration 11 ms
Factory option
None
Height
205 mm
Device construction
Built-in device fixed built-in technique
Width
140 mm
Depth
108.5 mm
Storage temperature
-40 °F
Wire temperature rating
Al or Cu 75°C
Operational voltage (Ue)
90% of voltage rating @ 3000 m (9840 ft) altitude
Rated uninterrupted current (Iu)
98% of current rating @ 3000 m (9840 ft) altitude