140G-H6C3-C30-MT
140G 125A H Frame Molded Case Ckt-Bkr
Electrical
Mechanical
Construction
Environmental
Drawings
Documents
Certifications
Accessories
Alternative Products
Technotes
Number of poles
3
With integrated under voltage release
False
Integrated earth fault protection
False
Complete device with protection unit
True
Rated permanent current Iu
30 A
Type of control element
Toggle
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
8 kV
Frame size
125 A
Magnetic trip current (Im)
400 A
Thermal trip current (Ir)
30 A
Voltage for reverse-fed circuit breaker, max
480V AC per UL/CSA
Watt loss
Thermal magnetic type: 6.9 W
Insulation voltage (Ui)
Rated 1000V per IEC
Thermal trip rating, max
30 A @ ambient temperature 40 °C
Electrical life cycle
8000 @ 415V AC
Interrupting rating
65kA @ 480V AC, 50/60 Hz per NEMA, UL, CSA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity (Icu)
IEC 60947-2: 70kA @ 500V DC, 3-poles in series, thermal-magnetic trip unit only
Rated service short-circuit breaking capacity (Ics)
IEC 60947-2: 100% lcu @ 500V DC, 3-poles in series, thermal-magnetic trip unit only
Protection type
T/M-fixed thermal/fixed magnetic TMF
Motor drive integrated
With switched-off indicator
Motor drive optional
True
Position of connection for main current circuit
Front side
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Suitable for DIN rail (top hat rail) mounting
DIN rail (top hat rail) mounting optional
Degree of protection (IP)
IP40
Weight
2.65 lb
Mechanical life operations
25000 /h
Vibration
2...13.2 Hz ±1 mm, 13.2...100 Hz ±0.7 G
Shock
Peak acceleration: 150 m/s² peak, pulse duration 11 ms
Factory option
Standard busbar mount, top ftd
Height
130 mm
Device construction
Built-in device fixed built-in technique
Width
90 mm
Depth
82.5 mm
Storage temperature
-40 °F
Wire temperature rating
Cu 75 °C
Operational voltage (Ue)
90% of voltage rating @ 3000 m (9840 ft) altitude
Rated uninterrupted current (Iu)
98% of current rating @ 3000 m (9840 ft) altitude