140G-H3C3-C70
140G 125A H Frame Molded Case Ckt-Bkr
Rated permanent current Iu
70 A
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
8 kV
Frame size
125 A
Magnetic trip current (Im)
700 A
Thermal trip current (Ir)
70 A
Voltage for reverse-fed circuit breaker, max
480V AC per UL/CSA
Watt loss
Thermal magnetic type: 13.3 W
Insulation voltage (Ui)
Rated 1000V per IEC
Thermal trip rating, max
70 A @ ambient temperature 40 °C
Electrical life cycle
8000 @ 415V AC
Interrupting rating
35kA @ 480V AC, 50/60 Hz per NEMA, UL, CSA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity (Icu)
IEC 60947-2: 85kA @ 220...230V AC, 50/60 Hz
Rated service short-circuit breaking capacity (Ics)
IEC 60947-2: 100% lcu @ 500V DC, 3-poles in series, thermal-magnetic trip unit only
Protection type
T/M-fixed thermal/fixed magnetic TMF
Vibration
2...13.2 Hz ±1 mm, 13.2...100 Hz ±0.7 G
Height
130 mm
Width
90 mm
Depth
82.5 mm
Wire temperature rating
Cu 75 °C
Operational voltage (Ue)
90% of voltage rating @ 3000 m (9840 ft) altitude
Rated uninterrupted current (Iu)
98% of current rating @ 3000 m (9840 ft) altitude