140G-H2I3-C60
140G 125A H Frame Molded Case Ckt-Bkr
Environmental
Drawings
Documents
Certifications
Accessories
Alternative Products
Rated permanent current Iu
60 A
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
8 kV
Frame size
125 A
Voltage for reverse-fed circuit breaker, max
480V AC per UL/CSA
Watt loss
Electronic type: 4.5 W
Protection type—Electronic I (instantaneous trip units)
I3 = 1...10 x In (60...600 A)
Insulation voltage (Ui)
Rated 1000V per IEC
Electrical life cycle
8000 @ 415V AC
Protection type—Electronic L (long time trip units)
I1 = 0.4...1 x In (24...60 A), t1 = 3, 12, 36, 60 s
Protection type—Electronic G (ground fault trip units)
I4 = 0.2...1 x In (12...60 A), t2 = 0.1, 0.2, 0.4, 0.8 s
Protection type—Electronic S (short time trip units)
Interrupting rating
65kA @ 240V AC, 50/60 Hz per NEMA, UL, CSA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity (Icu)
IEC 60947-2: 65kA @ 220...230V AC, 50/60 Hz
Rated service short-circuit breaking capacity (Ics)
IEC 60947-2: 100% lcu @ 500V DC, 3-poles in series, thermal-magnetic trip unit only
Protection type
Electronic LSIG-long and short time, high Instantaneous, ground fault
Vibration
2...13.2 Hz ±1 mm, 13.2...100 Hz ±0.7 G
Height
130 mm
Width
90 mm
Depth
82.5 mm
Wire temperature rating
Cu 75 °C
Operational voltage (Ue)
90% of voltage rating @ 3000 m (9840 ft) altitude
Rated uninterrupted current (Iu)
98% of current rating @ 3000 m (9840 ft) altitude