800FP-KM35PX20
22mm Selector Switch 800F PB
Technical Specifications
General
Mechanical
Electrical
Construction
Environmental
Certification
Technotes
Type
22mm Selector Switch
Number of switch positions
3
Spring-return
False
With light source
False
Switching function latching
True
Hole diameter
22.5 mm
Type of electric connection
Screw connection
Operator mechanical design life (cycles, min.)
Latch material
Plastic
Key removal position
Left/center
Contact block type
Standard
Contact block mounting style
Latch
Operator type
Keyed selector switch
Contact block termination tightening torque
6 - 8 in-lb / 0.7 - 0.9 N-m
Enclosure compatibility
IP66, Type 4/13 (round plastic operator)
Contact block durability
10000000 cycles
Operator function
Maintained, 3 position
Shock
100 G
Vibration
10 G
Contact block termination wire range
#18...12 AWG (0.75...2.5 mm²)
Key lock, standard
3825
Number of contacts as normally open contact
Suitable for illumination
Contact block configuration
2 NO
Contact block thermal current rating
10 A
Contact block utilization category (AC)
A600, AC 15 - screw termination
Contact block utilization category (DC)
Q600, DC-13 - screw termination
Contact block operational voltage, max
600V (A600, Q600) - Screw termination
Material front ring
Plastic
Type of control element
Key
Operator cap/button material
Operator construction/material
Termination style
Screw
With front ring
True
Operating temperature
-25 °C
Humidity
≤95% RH from 25...60 °C (77...140 °F)
Storage temperature
-40 °C
Certifications
UL,UR, CSA, CCC, CE
Drawings
3D STEP Model (STP) Download (ZIP)
General Publication
Product Cutsheet --
Push my Buttons Podcast --
Looking for more documentation?
Search the Literature Library
Items Per Page:
1-1 of 1
Items Per Page:
1-1 of 1
Technotes
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Technical Specifications
Type
22mm Selector Switch
Number of switch positions
3
Spring-return
With light source
Switching function latching
Hole diameter
22.5 mm
Type of electric connection
Screw connection
Latch material
Key removal position
Left/center
Contact block type
Standard
Contact block mounting style
Latch
Operator type
Keyed selector switch
6 - 8 in-lb / 0.7 - 0.9 N-m
Enclosure compatibility
Contact block durability
10000000 cycles
Operator function
Maintained, 3 position
Shock
100 G
Vibration
10 G
#18...12 AWG (0.75...2.5 mm²)
Key lock, standard
3825
Suitable for illumination
Contact block configuration
2 NO
10 A
Material front ring
Type of control element
Key
Operator cap/button material
Operator construction/material
Termination style
Screw
With front ring
Operating temperature
-25 °C
Humidity
Storage temperature
-40 °C
Certifications
UL,UR, CSA, CCC, CE
Documents
Product Cutsheet General
Push my Buttons Podcast General
General Publication
Product Cutsheet --
Push my Buttons Podcast --
Search the Literature Library
Accessories
Alternative Products
Looking for more Technotes?
Search Knowledgebase
Find your nearest distributor
Contact your distributor in {0}
Change location
EmailEmail
PhonePhone
Find a partner
22mm Selector Switch 800F PB