140G-K6F3-D30
140G 400A K Frame Molded Case Ckt-Bkr
Rated permanent current Iu
300 A
Rated impulse withstand voltage (Uimp)
8 kV
Frame size
400 A
Current range
80% MCCB
Thermal trip current (Ir)
210 A
Magnetic trip current (Im)
1500 A
Voltage for reverse-fed circuit breaker, max
690V AC per IEC
Watt loss
Thermal magnetic type: 40.8 W
Insulation voltage (Ui)
Rated 1000V per IEC
Thermal trip rating, max
300 A @ ambient temperature 40 °C
Electrical life cycle
7000 (400 A)/5000 (600 A) @ 415V AC
Interrupting rating
65kA @ 480V AC, 50/60 Hz per NEMA, UL, CSA
Rated ultimate short-circuit breaking capacity (Icu)
IEC 60947-2: 70kA @ 400...415V AC, 50/60 Hz
Rated service short-circuit breaking capacity (Ics)
IEC 60947-2: 100% Icu @ 750V DC, 3-poles in series, thermal-magnetic trip units only
Vibration
2...13.2 Hz ±1 mm, 13.2...100 Hz ±0.7 G
Height
205 mm
Width
140 mm
Depth
108.5 mm
Wire temperature rating
Al or Cu 75°C
Operational voltage (Ue)
90% of voltage rating @ 3000 m (9840 ft) altitude
Rated uninterrupted current (Iu)
98% of current rating @ 3000 m (9840 ft) altitude